Ana Sayfa
Ürünler
Kurumsal
Galeri
Kataloglar
Servisler
İnsan Kaynakları
İletişim
 Hızlı Erişim
- Ana Sayfa
- Hakkımızda
- Ürünlerimiz
- Haberler
- Duyurular
- Galeri
- İnsan Kaynakları
- Elektronik Dergi
- İletişim
Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler
Ana Sayfa « geri dön
Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler
Tüketicilerin klima alırken dikkat etmesi gereken noktalar sağlıklı ve verimli soğutma için çok önemlidir. Bireysel klima alırken dikkat edilmesi gereken şeyler uzmanlar tarafından aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır;
♦ Klima alımında, klima kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.
 
♦ Alacağınız klimanın montaj, bakım ve servis hizmetlerinin uzun bir süre sorunsuz olarak yapılabileceğinden emin olunuz.
 
♦ Klima alırken önce hangi tip klima alacağına uzman kişinin onayı ile karar verilmelidir.
 
♦ Uygun kapasite seçimi verimli klima kullanımı için çok önemlidir. Daha büyük bir klima her zaman daha iyi anlamına gelmez.
 
♦ Klimanın verimliliği göz önünde bulundurulmalı, dur-kalk (on-off) çalışan klimalar yerine çok daha tasarruflu inverter tip klimalar tercih edilmelidir.
 
♦ Benzer klimaları karşılaştırırken, verimi yüksek klimalar tercih edilmelidir. Verimin yüksekliği COP (ısıtmadaki verim), EER (soğutmadaki verim) gibi kısaltmalarla gösterilen sayının yüksekliğinden veya A, B, C, D gibi harflerle belirtilen enerji verimliliği sınıfından anlaşılabilir.
 
♦ Isıtma klima ile yapılacaksa istenen dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen heat-pump modeller tercih edilmelidir.
 
♦ Evinizin elektrik tesisatının klimanın elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğundan emin olunmalıdır.
 
♦ Klimanın ses düzeyine dikkat edilmeli düşük ses seviyesinde cihazlar seçilmelidir.
 
♦ Klimanızın filtreleri düzenli temizlik için kolay çıkarılır olmalıdır. Filtreler üretici tavsiyesine uygun aralıklarla temizlenmelidir.
 
♦ Klimanın kumandası kolay kullanımlı, termostat ayarı kolay görülür olmalı ve zaman ayarlı açma kapama imkanı olmalıdır.
 
♦ Klimanın üflediği serin hava yakın mesafeden bir insanın üzerine vurmamalıdır. Klima kullanımı vantilatör kullanımından farklıdır.
 
♦ Montaj yapılırken, klimanın altında elektrikli bir cihaz bulunmamasına, klimanın ısı, su buharı veya yağ buharına maruz kalacak bir yere konmamasına, duvarın klimayı taşıyacak sağlamlıkta olmasına dikkat edilmelidir.
 
♦ Ev, küçük ofis, dükkan gibi yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış bireysel klimalar, hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve benzeri ünitelerinde kullanılmamalıdır.
 
♦ En önemlisi; klimanızın yılda iki kere periyodik bakımı yapılmalıdır.
 
 
 
Adres: Tabakhane Mah. Mehmet Akif Ersoy Cad. No.55/Z1 Erenler / SAKARYA Telefon: 0 264 777 12 57  Faks: 0264 777 12 55  E-Posta: info@oziklimlendirme.com.tr
 
Ana Sayfa | Ürünler | Kurumsal | Haberler | Kataloglar | Galeri | İnsan Kaynakları | Etiketler | İletişim © Tüm Hakları Saklıdır